April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Electrical Function Schematic For Engine Management, ECO Start/Stop Function - PE07.10-P-2724-97TAI
Engine 274.9 in model 172.4 as of model year 2017
Engine 276.8 in model 172.4
Code: Designation: Position:
1 Air conditioning, status 10E
1 Air conditioning, status 28D
10 Engine stop enable, status 9H
11 Crash, signal 8D
11 Crash, signal 9D
12 Gear range, request 20J
13 ECO start/stop function button, status 11E
13 ECO start/stop function button, status 29D
13 ECO start/stop function button, status 36B
14 Engine stop prohibited, request 9H
14 Engine stop prohibited, request 12E
14 Engine stop prohibited, request 30F
15 Steering wheel angle sensor, signal 10D
16 Door rotary tumbler switch, status 12E
16 Door rotary tumbler switch, status 31F
17 Fuel pump, actuation 24K
18 Engine speed, signal 6E
19 Coolant temperature, signal 7D
2 Instrument cluster, message 28H
2 Instrument cluster, message 27E
20 Accelerator pedal sensor, signal 6F
23 Seat belt buckle switch, status 8D
24 Engine hood anti-theft alarm system switch, status 13E
25 Gear range, status 10F
26 Transmission neutral position sensor, signal 6G
27 Clutch pedal switch, status 7D
28 Engine hood contact switch, status 12E
29 Engine torque, increase request 12E
3 Fuel pump, specified pressure request 22J
30 Engine torque, reduce request 13E
31 Circuit 87, status 10G
32 Wheel speed, signal 9H
33 KEYLESS-GO start/stop button, status 19C
4 Fuel pressure, status 10F
5 Starter circuit 50 relay, actuation 16G
6 Starter, actuation 17J
7 Brake light switch, status 9H
8 Vehicle speed, signal 10E
8 Vehicle speed, signal 28G
9 Engine start, request 9H
9 Engine start, request 11E
9 Engine start, request 30F
A1 Instrument cluster 28J
A1p13 Multifunction display 27H
A8/1 Transmitter key 19C
A89 DISTRONIC electric controller unit 15B
B11/4 Coolant temperature sensor 3B
B37 Accelerator pedal sensor 3G
B70 Crankshaft Hall sensor 2E
B79/3 Manual transmission main shifter shaft position sensor 2J
CAN B Interior CAN 32E
CAN B Interior CAN 28C
CAN C Drive train CAN 21F
CAN C Drive train CAN 13F
CAN E1 Chassis CAN 1 8J
CAN E1 Chassis CAN 1 8C
CAN E1 Chassis CAN 1 13E
CAN E1 Chassis CAN 1 12C
CAN E1 Chassis CAN 1 21E
CAN E2 Chassis CAN 2 28G
Code 239 DISTRONIC PLUS 14A
Code 889 KEYLESS-GO 21B
LIN 1 Instrument panel LIN 32C
M1 Starter 17J
M3 Fuel pump (FP) 25J
N10/1 Front SAM control unit with fuse and relay module 14J
N10/1 Front SAM control unit with fuse and relay module 28E
N10/1kM Starter circuit 50 relay 17G
N10/1kN Engine circuit 87 relay 14H
N118 Fuel pump control unit 22K
N2/10 Supplemental restraint system control unit 8A
N22/7 Automatic air conditioning control and operating unit 28A
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 8E
N30/4 Electronic Stability Program control unit 8K
N69/1 Left door control unit 34E
N72/1 Upper control panel control unit 34B
N72/1s50 ECO start/stop function button 37A
N73 Electronic ignition switch control unit 18B
N80 Steering column module control unit 12A
S2/3 KEYLESS GO start/stop button 21B
S40/3 Clutch pedal switch 6A
S40/5 Start enable clutch pedal switch 6A
U1018 Valid for gasoline engine 276 7E
U24 Valid for manual transmission 1J
U24 Valid for manual transmission 5A