April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Limit Speed, Function Schematic - PE30.30-P-2503-97A
Model 118, 167, 177, 243, 247, 293
Model 213, 238, 257, 290 as of model year 2021
Code: Designation: Position:
1 Engine running, signal 8C
1 Engine running, signal 13C
10 Engine speed, signal 7C
10 Engine speed, signal 12C
11 Accelerator pedal position, signal 12C
2 Drivetrain operational, signal 8E
2 Drivetrain operational, signal 13C
3 Speed limit, signal 13G
3 Speed limit, signal 7G
3 Speed limit, signal 7J
4 Variable speed limiter, signal 13H
4 Variable speed limiter, signal 8G
4 Variable speed limiter, signal 8J
5 Permanent speed limiter, signal 13H
5 Permanent speed limiter, signal 8G
5 Permanent speed limiter, signal 8J
6 Engine torque, reduce request 20C
6 Engine torque, reduce request 25C
6 Engine torque, reduce request 25A
7 Engage targeted gear, request 25E
7 Engage targeted gear, request 19C
8 Regenerative braking torque, request 18D
8 Regenerative braking torque, request 25A
9 Traction system hydraulic unit, actuation 19J
A26/17 Head unit 2L
A7/3 Traction system hydraulic unit 21K
CAN C Engine CAN 5D
CAN C Engine CAN 24C
CAN C1 Drive train CAN 24F
CAN C1 Drive train CAN 24A
CAN C1 Drive train CAN 5D
CAN HMI User interface CAN 6H
CAN HMI2 User interface CAN 2 6H
Code 23P Driver assistance package 12G
Code 23P Driver assistance package 6G
Code 23P Driver assistance package 6J
Code 426 8G-DCT 27F
Code 429 7G-DCT 27E
Code 545 Connect 5 (NTG6) 1J
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 1K
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 1K
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 1K
Code F213 Model series 213 14G
Code F213 Model series 213 27H
Code F213 Model series 213 4G
Code F213 Model series 213 4J
Code F238 Model series 238 14H
Code F238 Model series 238 27H
Code F238 Model series 238 4G
Code F238 Model series 238 4J
Code F243 MODEL SERIES 243 14H
Code F243 MODEL SERIES 243 26A
Code F257 MODEL SERIES 257 14H
Code F257 MODEL SERIES 257 27H
Code F257 MODEL SERIES 257 4G
Code F257 MODEL SERIES 257 4J
Code F290 Model series 290 14H
Code F290 Model series 290 27J
Code F290 Model series 290 4G
Code F290 Model series 290 4J
Code ME01 Electric motor 26A
Code P20 Driver assistance package PLUS 12G
Code P20 Driver assistance package PLUS 6G
Code P20 Driver assistance package PLUS 6J
Flex E Chassis FlexRay 12H
Flex E Chassis FlexRay 18D
Flex E Chassis FlexRay 12D
N127 Drivetrain control unit 9E
N127 Drivetrain control unit 21D
N129/1 Electric machine 1 power electronics control unit 30A
N129/2 Electric machine 2 power electronics control unit 30B
N15/13 Double clutch transmission control unit 30E
N166 Head unit/instrument cluster control unit 2J
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 2E
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 30C
N3/9 CDI control unit 2E
N3/9 CDI control unit 30C
N30/4 Electronic Stability Program control unit 15J
N30/8 Regenerative braking system control unit 15J
N73 Electronic ignition switch control unit 9J
U1121 Valid for model 167 14J
U1121 Valid for model 167 27J
U1122 Valid for model 293 26B
U1123 Valid for model 118, 177, 247 26D
U1128 Valid for combustion engine 1C
U1128 Valid for combustion engine 26C
Y3/14 Dual clutch transmission fully integrated transmission control electrohydraulic controller unit 30F