April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Electrical Function Schematic For Steering-Pilot - PE30.30-P-2069-97SEA
Model 217, 222 as of model year 2018 with code 23P (Driving Assistance package)
Code: Designation: Position:
1 Engine running, signal 9B
1 Engine running, signal 14E
10 Light-emitting diode, request 27H
10 Light-emitting diode, request 17J
11 Light-emitting diode actuation 30F
12 Warning and system messages, request 8L
12 Warning and system messages, request 13F
12 Warning and system messages, request 17J
13 Electric power steering, status 13F
14 Short and long-range radar sensor, signal 18E
15 Object information, data package 18G
16 Lane data, signal 18G
17 GPS, signal 15G
17 GPS, signal 20J
18 Tire pressure monitor, message 16J
18 Tire pressure monitor, message 15H
19 Tire pressure loss warning, status 16D
2 Drivetrain operational, signal 9B
2 Drivetrain operational, signal 14E
20 Combination switch, status 14G
20 Combination switch, status 10H
21 Electric power steering torque sensor, signal 10G
21 Electric power steering torque sensor, signal 13F
22 Steering wheel angle sensor, signal 12J
23 Steering wheel angle, signal 13G
24 Trailer recognition, status 15H
24 Trailer recognition, status 20L
25 Gear range, status 14E
25 Gear range, status 11C
26 Available torque, signal 19B
26 Available torque, signal 16D
26 Available torque, signal 8B
27 DISTRONIC Distance-Pilot, status 11F
28 Electric power steering, request 11F
29 Electric power steering actuator motor, actuation 10E
3 Rear bumper radar sensor, signal 17F
3 Rear bumper radar sensor, signal 22E
30 Engine torque, increase request 19C
30 Engine torque, increase request 12B
30 Engine torque, increase request 5C
31 Engine torque, reduce request 18C
31 Engine torque, reduce request 12B
31 Engine torque, reduce request 6C
32 Engage targeted gear, request 6E
32 Engage targeted gear, request 13B
32 Engage targeted gear, request 18B
33 Braking torque increase, request 18B
34 Braking torque reduction, request 17B
35 Traction system hydraulic unit, actuation 23B
36 Hands-Off-Detection, status 8K
36 Hands-Off-Detection, status 12F
36 Hands-Off-Detection, status 17H
37 Warning tone, request 9L
37 Warning tone, request 17J
38 Speaker, actuation 3J
39 Central locking emergency opening, signal 17J
4 Radar sensor system operational, status 17E
40   16J
40   30K
5 Stereo multifunction camera, status 17G
6 ESP®, status 16E
7 Wheel speed, signal 16E
7 Wheel speed, signal 25A
8 Wheel rotation direction, signal 16D
8 Wheel rotation direction, signal 24A
9 Steering-Pilot button, status 15G
9 Steering-Pilot button, status 19J
9 Steering-Pilot button, status 29H
A1 Instrument cluster 4K
A26/17 Head unit 24J
A40/13 Stereo multifunction camera 26A
A7/3 Traction system hydraulic unit 24B
A91b1 Electric power steering torque sensor 11G
A91m1 Electric power steering actuator motor 11E
B92/10 Left outer rear bumper radar sensor 25D
B92/12 Short and long-range radar sensor 22D
B92/7 Right outer rear bumper radar sensor 25D
CAN B Interior CAN 20H
CAN B Interior CAN 24L
CAN B Interior CAN 29L
CAN C Engine CAN 7D
CAN C1 Drive train CAN 7B
CAN C1 Drive train CAN 7D
CAN D Diagnostic CAN 24L
CAN HMI User interface CAN 7K
CAN HMI User interface CAN 21K
CAN HMI User interface CAN 14L
CAN HMI User interface CAN 14K
CAN S2 Radar CAN 2 20G
Code 360 HERMES UMTS 31H
Code 362 HERMES LTE 31J
Code 475 Tire pressure monitor 4G
Code 550 Trailer hitch 33D
Flex E Chassis FlexRay 17H
Flex E Chassis FlexRay 12F
Flex E Chassis FlexRay 20H
Flex E Chassis FlexRay 23B
Flex E Chassis FlexRay 13C
Flex E Chassis FlexRay 19F
Flex E Chassis FlexRay 12G
Flex E Chassis FlexRay 14B
Flex E Chassis FlexRay 17C
H4/61 Instrument cluster speaker 2J
LIN 1 Instrument panel LIN 30G
N10/6 Front SAM control unit 28H
N112/9 HERMES control unit 32J
N127 Drivetrain control unit 10B
N28/1 Trailer recognition control unit 34D
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 3C
N3/9 CDI control unit 3A
N30/4 Electronic Stability Program control unit 20A
N49 Steering wheel angle sensor 13J
N62/4 Mercedes-Benz Intelligent Drive control unit 15F
N68 Electrical power steering control unit 9F
N73 Electronic ignition switch control unit 18K
N80 Steering column module control unit 12H
N88 Tire pressure monitor control unit 5H
S4 Combination switch 10J
S6/1 Driver-side instrument panel button group 30E
S6/1s1 Steer Assist button 28E
U1004 Valid for engine 177 2E
U1035 Valid for gasoline engine 279 2F
U1256 Valid for engine 256 2E
U2176 Valid for engine 176 2D
U391 Valid for gasoline engine 276.8 2E
U397 Valid for gasoline engine 277 2F
U409 Valid for diesel engine 656 2C
U74 Valid for diesel engines 2A
U75 Valid for gasoline engines 2C
U880 Valid for diesel engine 642 2B
U948 Valid for diesel engine 651 2B
Y3/8n4 Fully integrated transmission control, control unit 6F