April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Component Specifications, Engine Control Module (ECM) [2015-2016, B5254T12]
COMPONENT SPECIFICATIONS, ENGINE CONTROL MODULE (ECM)
Numbers in parenthesis indicate to which pin of the component the value corresponds.
Designation  Type  Supply voltage  Value  Miscellaneous
Air conditioning (A/C) relay Mechanical relay 12 V 92 Ω ± 10 % at 23 °C
System relay
Starter relay
Mechanical relay 12 V 82 Ω ± 10 % at 23 °C (coil)
Battery Relay Mechanical relay 12 V 43 Ω ± 10 % 23 °C (coil)
A/C pressure sensor Absolute pressure sensor 5 V (#3)   Air conditioning (A/C) high pressure
Brake light switch Position switch 12 V (#1) The switch is closed when the pedal is depressed (terminals #1 - #5)
Intake pressure sensor   5 V (#3)
Fuel temperature sensor NTC resistor 5 V (#3) 2500 Ω ± 6 % at 20 °C (#1 - #2) Integrated in the fuel pressure sensor
Fuel pressure sensor Piezo resistive pressure sensor 5 V (#3)
Engine cooling fan (FC) control module - 12 V (#2)
Evaporative emission system (EVAP) valve Electromagnetic valve 12 V (#1) 20.5 Ω ± 1.5 Ω
Relief valve Electromagnetic valve 12 V Coil 13.3 Ω Off/On function
Accelerator pedal (AP) position sensor Electronic pedal sensor with two output signals, PWM and a linear analog signal 12 V (#1) power supply digital position sensor
5 V (#6) Power supply analog position sensor
  Only certain versions also have the analogue signals
Throttle unit Electronic throttle module (ETM) with two integrated potentiometers and a throttle motor 5 V (#5) 1.2Ω (#1-#2 motor winding) at normal operating temperature. -
Fuel injector Electromagnetic injector valve 12 V (#2) Approximately 12 Ω at 20 °C (#1 - #2)
Camshaft position (CMP) sensor Magneto-resistive sensor 5 V (#1)
Knock sensor (KS) Piezo electric component   Greater than 1 MΩ at 25 ± 10 °C (#1-#2)
Oil level and oil temperature sensor   12 V (#1)   An oscilloscope must be used to detect changes in the oil level if a defective sensor is suspected. This is because the signals are based on a series of pulses consisting of temperature, level and quality.
Ignition coil   12 V (#1) Approximately 0.73 Ω (primary winding)
Preheating, front heated oxygen sensor PTC resistor 12 V (#3) 2.18 - 2.68 Ω at 20 °C (#1 - #2)
Preheating, rear heated oxygen sensor (HO2S) PTC resistor 12 V (#1) Approx. 13 Ω ± 1, 3 Ω (#1 - #2)
Leak diagnostic unit Consists of pump, electromagnetic valve and an internal heating element (PTC resistor) 12 V (#4) 118Ω (#1-#4 pump motor winding)
29.5 Ω ± 10% (terminals #3-#4 Valve coil)
30Ω (#2-#4 Heating element)
Engine coolant temperature (ECT) sensor NTC resistor 5 V (#1) 15040 Ω at -20 °C
2450 Ω at 20 °C
318 Ω at 80 °C
(#1 - #2)
Reset valve camshaft Electromagnetic valve 12 V (#1) 7.4 Ω ± 0.5 Ω at 20 °C (#1-#2)
Engine speed (RPM) sensor Hall sensor 5 V (#3) - -
Outside temperature sensor NTC resistor 5 V (#1) 18702 Ω at -20 °C
6318 Ω at 0 °C
2424 Ω at 20 °C
1034 Ω at 40 °C
(#2 - #3)
Charge pressure sensor Piezo-resistive pressure sensor (pressure)
NTC sensor (temperature)
5V 2.5 kΩ at 20 °C (temp)
Max pressure 500 kPa
Turbocharger (TC) control valve Electromagnetic valve 12 V Coil 23 ± 1.2 Ω
Current consumption 0.72 A at 12 V -40 °C and 100 % deployment.
Adjustable 0 - 100 % (duty cycle)
Brake vacuum sensor Piezo-resistive pressure sensor (pressure) 5 V -100 kPa = 4.5 V
0 kPa = 0.5 V