April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Component Specifications, Engine Control Module (ECM) [2017-2018, B4204T11]
COMPONENT SPECIFICATIONS, ENGINE CONTROL MODULE (ECM)
Numbers in parenthesis indicate to which pin of the component the value corresponds.
Supply voltage can often be measured in the connector.
Designation  Type  Supply voltage  Value  Miscellaneous
A/C pressure sensor Absolute manifold absolute pressure (MAP) sensor 5 V (#2) - -
Brake light switch Position switch 12 V (#2) The switch is closed when the pedal is depressed (terminals #1-#2) -
Brake vacuum sensor - 5 V (#3) - -
Fuel pressure sensor high pressure side - 5 V (#1) 0.7 Ω at 20 °C (coil) -
Fuel pressure sensor low pressure side - 5 V (#1) 2.7 Ω at 20 °C (coil) -
Fuel quantity valve Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#2) 0.5 Ω at 20 °C (coil) -
Supercharger control valve bypass Pulse width modulation (PWM) signal controlled 5 V (#5) 2 ±10 % Ω at 25 °C -
Control module engine cooling fan / engine cooling fan Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) - -
Control valve, engine oil pump Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 10.1 Ω ± 10 % at 20°C -
Electric thermostat Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 15.3 ± 2 Ω at 20°C -
Evaporative emission system (EVAP) valve Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 24.5 Ω at 20°C -
Front heated oxygen sensor (HO2S) Linear probe 12 V (#1) 2.4 Ω +0.48/-0.24 Ω at 20°C
Min 1.7 Ω at -40 °C
Middle heated oxygen sensor (HO2S) Binary probe 12 V (#1) (6.6 W) 13 +2.4/-1.3 Ω at 20 °C
(6.6 W) 10.5 Ω at -40 °C
(12 W) 5.6 +1.2/-0.6 Ω at 20 °C
(12 W) 4.7 Ω at -40 °C
Rear heated oxygen sensor Binary probe 12 V (#1) 2 ±0.2 Ω at 20°C
Min 1.3 Ω at -40 °C
Engine speed (RPM) sensor Inductive sensor with permanent magnet - 125.5 ±17 % Ω at 20°C (#1 - #2) -
Fuel injectors Pulse width modulation (PWM) signal controlled - ~1.9 Ω at 20°C (#1 - #2) -
Intake/exhaust camshaft position sensor Hall sensor 5 V (#1) - -
Knock sensor Piezo - 200 kΩ ±40 % -
Clutch pedal switch 75 % Position switch 12 V (#1) - -
Supercharger clutch Pulse width modulation (PWM) signal controlled - 4.1 Ω ±10 % at 20°C -
Coolant temperature sensor NTC resistor 5 V (#1) 5740 Ω at 0 °C
3700 Ω at 10 °C
2450 Ω at 20 °C
1150 Ω at 40 °C
584 Ω at 60 °C
318 Ω at 80 °C
141 Ω at 110 °C
(#1 - #2)
Boost pressure sensor after compressor - 5 V (#1) - -
Absolute pressure sensor inlet manifold - 5 V (#1) - -
Mass air flow sensor and Intake temperature sensor intake Mass air flow sensor: Hot film sensor
Temperature sensor: NTC-resistor
12 V (#3) Mass air flow sensor:
Frequency modulated (FM) 5 V signal. 1-15 kHz. The frequency increases with increased mass air flow.
Temperature sensor:
16 ±1.6 kΩ at -20 °C
2.45 ±1 kΩ at 20°C
580 ±50 % Ω at 60 °C
Leak diagnostic unit - 12 V (#4) Valve 29.5 Ω ±10 % at 20°C
Pump 118 Ω at 20 °C
Preheating 20 - 50 Ω at 20 °C
Neutral Position Sensor Position sensor with two independent output signals 5 V (#2) Two PWM signals for redundancy:
PWM1: 10 % - 90 %
PWM2: 10 % - 70 %
Engine oil pressure and engine oil temperature sensor Combined absolute pressure and temperature sensor 5 V (#1) Pulse train consisting of three separate PMW signals.
1) Diagnostic signal (max pulse width = 1024 μs):
25 % (256 μs) of the sensor is trouble-free.
>35 % (>350 μs) of the sensor is faulty.
2) Temperature signal (max pulse width = 4096 μs):
3 % (128 μs) corresponds to -40 °C.
97 % (3968 μs) corresponds to 160 °C.
3) Pressure signal (max pulse width = 4096 μs):
3 % (128 μs) corresponds to 50 kPa.
97 % (3968 μs) corresponds to 1050 kPa.
Engine oil level sensor - 5 V (#1) 10 - 20 Ω -
Throttle unit Electronic throttle module with pulse width modulation (PWM) signal controlled DC motor and two integrated position sensors. 5 V (#3) 1.38 Ω (#1-#2 motor winding) -
Camshaft control valve, intake/exhaust Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 6.2 ±0.5 Ω at -40 °C
8.5 ±0.5 Ω at 20°C
12.2 ±0.5 Ω at 150°C
System relay Mechanical relay 12 V (#1)
12 V (#2)
~70 Ω (coil), (#2 and #4) -
Starter motor relay Mechanical relay 12 V (#1)
12 V (#2)
~70 Ω (coil), (#2 and #4) -
Boost pressure and air temperature sensor 1 - 5 V (#3) 15.45 kΩ at -20 °C
5.9 kΩ at 0 °C
2.5 kΩ at 20 °C
1.15 kΩ at 40 °C
Relief valve Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) ~10.5 ±0.7 Ω at 20°C Turbo control valve By-pass
Turbocharger (TC) control valve PWM-controlled, On/Off-type 12 V (#1) ~10.5 ±0.7 Ω at 20°C Turbo control valve Wastegate
Air conditioning (A/C) compressor Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#B2) ~10.6 ±0.5 Ω -
Ignition coils Pulse signal 12 V (#3) Nominal 350 Ω
245 - 504 Ω
Outside temperature sensor - - ~18.7 kΩ at -20°C
~10.7 kΩ at -10 °C
~6.3 kΩ at 0°C
~2.4 kΩ at 20°C
~1.0 kΩ at 40°C