April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Fuel delivery module function - GF47.20-P-4101-03P
Model 203, 209
Fig 1: Fuel Delivery Module Function Diagram
G04734902Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
Fuel strainers are provided at the bottom of the delivery module and at the inlet to the fuel pump.
Each fuel tank chamber has a fuel level sensor (lever sensor with potentiometer and sliding contact). The resistance values of both fuel level sensors are electrically switched in series (each 100 Ω). fuel tank full: approx. 0 Ω
Fuel tank empty: approx. 200 Ω