April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
ME alternator interface function - GF07.61-P-3003AMG
ENGINE 156.980 in MODEL 164, 251
ENGINE 156.982 in MODEL 209
ENGINE 156.983 in MODEL 211, 219
ENGINE 156.984 in MODEL 216, 221
Fig 1: ME Alternator Interface Function Diagram
G04958358Courtesy of MERCEDES-BENZ OF NORTH AMERICA.
"Terminal 61 signal"
For alternators with an alternator interface line "terminal 61" is not needed. From information which the ME-SFI [ME] control unit receives via the alternator interface, the "terminal 61 signal" is simulated in the ME-SFI [ME] control unit and is emitted via an output stage switching to ground (e.g. for the instrument cluster).