April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Component Description For Fuel Pump Control Unit - GF47.40-P-2001OLF
ENGINE 651.9 in MODEL 166 as of model year 2016
Shows model 166.0
Fig 1: Fuel Pump Control Unit Component Location - Engine 651.9 In Model 166 As Of MY 2016
G12079199Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
Location
The fuel system control unit is located on the right below the rear seat.
Task
Input and output signals
The following input signals are evaluated by the FSCU and the respective output signal is issued:
Direct input signals
Direct output signals
CAN input signals
CAN output signals
Body
Function
The function description is subdivided into the following points:
Controlling the fuel pump
Depending on the fuel requirements, fuel pressure is varied from about 4.0 bar.
Fuel system control unit limp-home mode
Diagnosis
The FSCU performs am own and component check.
Tank drainage service
The fuel tank can be emptied over the FSCU without the engine running.
During draining, Xentry Diagnostics must remain connected and the ignition must remain switched on.
Variants
Designation Unit Values Tolerance range Remarks
Fuel system control unit (N118)
Supply voltage V 13.5
Voltage limit values: minimum maximum V
V
6.0
  27.0 V for a maximum of 1 minute
Power consumption: No-load current operation, additional operation mA
A
A
0.1
Protection A 25.0
Pole reverse protection       Inverse-polarity protection diode between circuit 30 and circuit 31
Short circuit resistance       For power supply, load outputs and signal lines
Operating temperature range °C 40, 0...85, 0
Diagnosis capability       Yes
Flashability/codablity       Yes/yes
Special features       Tank draining service (tank draining without "circuit 61 ON")
Fuel pressure sensor (B4/7)
Model       Capacitive, absolute measuring sensor
Supply voltage V 5.0 ± 0.25 V
Signal voltage V 0.3...4.5   Straight-line, a proportional signal to the fuel pressure
Measuring range bar 0.5...10
Operating temperature range °C -40.0...80.0
Fuel pump (M3)
Model       Single-speed displacement pump
Supply voltage: minimum maximum V
V
6.0
  Pulse width modulated signal from the fuel system control unit (N118)
Engine 642 minimum delivery rate minimum for engine 651 l/h l/h 190   For 12 volt
For 12 volt
Flow rate: Engine 642 maximum maximum for engine 651 l/h l/h 165
  For 12 volt
Flow pressure: Engine 642 maximum maximum for engine 651 bar
bar
4.2
Return flow counter-pressure: Engine 642 maximum maximum for engine 651 bar