April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Electrical Function Schematic For DISTRONIC Distance-Pilot - PE30.30-P-2068-97DCA
Model 238 Up To Model Year 2021
With Code 239 (Adaptive Cruise Control Pro (Distronic Pro))
Except Code 23P (Drive Package)
Code: Designation: Position:
1 Engine running, signal 14F
1 Engine running, signal 2G
10 Braking torque, signal 13D
11 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 10C
11 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 13E
12 DYNAMIC SELECT switch, status 4C
12 DYNAMIC SELECT switch, status 5F
12 DYNAMIC SELECT switch, status 16H
12 DYNAMIC SELECT switch, status 21H
12 DYNAMIC SELECT switch, status 28E
12 DYNAMIC SELECT switch, status 30E
12 DYNAMIC SELECT switch, status 28H
12 DYNAMIC SELECT switch, status 30H
13 Transmission mode, signal 12F
13 Transmission mode, signal 4D
14 Steering wheel angle sensor, signal 22B
15 Steering wheel angle, signal 17E
16 Combination switch, status 20B
16 Combination switch, status 18E
17 Accelerator pedal position, signal 12F
18 Brake pedal, status 13E
19 Engine torque, increase request 10D
19 Engine torque, increase request 5D
19 Engine torque, increase request 4J
2 Drivetrain operational, signal 13F
2 Drivetrain operational, signal 2G
20 Engine torque, reduce request 5D
20 Engine torque, reduce request 4H
20 Engine torque, reduce request 11D
21 Engage targeted gear, request 4C
21 Engage targeted gear, request 6D
21 Engage targeted gear, request 11D
22 Braking torque reduction, request 11E
24 Traction system hydraulic unit, actuation 6C
25 Warning and system messages, request 15G
25 Warning and system messages, request 11H
26 Warning tone, request 12H
26 Warning tone, request 15G
27 Speaker, actuation 8K
28 Light-emitting diode actuation 17A
3 Parking brake, status 13D
4 Gear range, status 12F
4 Gear range, status 4D
5 CRUISE CONTROL lever, signal 16E
5 CRUISE CONTROL lever, signal 18B
6 Operation, signal 17E
6 Operation, signal 23B
6 Operation, signal 27B
7 Wheel speed, signal 13D
8 ESP®, status 13D
9 Available torque, signal 2G
9 Available torque, signal 13D
9 Available torque, signal 7D
A1 Instrument cluster 8H
A105 Touchpad 25J
A105 Touchpad 26D
A108/1 DISTRONIC Distance-Pilot controller unit 15D
A26/17 Head unit 20H
A40/9 Audio/COMAND control panel 25G
A7/3 Traction system hydraulic unit 6B
CAN A Telematics CAN 22H
CAN C Engine CAN 4H
CAN C1 Drive train CAN 3H
CAN C1 Drive train CAN 3D
CAN H Vehicle dynamics CAN 12C
CAN HMI User interface CAN 12H
CAN HMI User interface CAN 17H
CAN LR Steering wheel CAN 24B
Code 446 Touchpad only 24D
Code 448 Touchpad 24J
Flex E Chassis FlexRay 6E
Flex E Chassis FlexRay 11E
Flex E Chassis FlexRay 9F
Flex E Chassis FlexRay 15G
Flex E Chassis FlexRay 19E
Flex E Chassis FlexRay 7G
H4/61 Instrument cluster speaker 7K
LIN A3 LCP LIN 28G
LIN A3 LCP LIN 28E
N127 Drivetrain control unit 3E
N135 Steering wheel electronics 27A
N2/10 Supplemental restraint system control unit 12A
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 5J
N3/9 CDI control unit 2J
N30/4 Electronic Stability Program control unit 8C
N49 Steering wheel angle sensor 22B
N72/4 Left lower control panel 30G
N72/4s1 DYNAMIC SELECT switch 31G
N72/5 Right lower control panel 30D
N72/5s7 DYNAMIC SELECT switch 31E
N73 Electronic ignition switch control unit 15H
N80 Steering column module control unit 21A
S163/1s15 Variable speed limiter and Distance-Pilot button 30A
S163/1s16 Variable speed limiter and Distance-Pilot switch 30B
S163/1s17 Distance-Pi lot switch 30B
S163/1s19 Cruise control resume switch 30B
S4 Combination switch 19B
S40/4 Cruise control lever 15B
S40/4r1 DISTRONIC control 15B
S40/4s1 Resume from memory switch 15C
S40/4s2 Decelerate and set switch 15C
S40/4s3 Accelerate and set switch 15C
S40/4s4 OFF switch 15C
S40/4s6 Variable speed limiter switch 15D
S40/4v1 Variable speed limiter light-emitting diode 16A
U1056 Valid except code 446 (Touchpad only) 24G
U2 Not valid for USA 15D
U2 Not valid for USA 15A
U24 Valid for manual transmission 28D
U25 Valid for automatic transmission 28F
U74 Valid for diesel engines 1J
U75 Valid for gasoline engines 4J
Y3/8n4 Fully integrated transmission control control unit 3A