April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Electrical Function Schematic For DISTRONIC Distance-Pilot - PE30.30-P-2068-97DCC
Model 238 As Of Model Year 2019 Up To Model Year 2021
With Code 23P (Drive Package)
Code: Designation: Position:
1 Engine running, signal 8C
1 Engine running, signal 13E
10 Wheel speed, signal 14E
11 Wheel rotation direction, signal 14E
12 ESP®, status 14D
13 Short and long-range radar sensor, signal 12G
14 Close range radar sensors, signal 16E
15 Object information, data package 16D
15 Object information, data package 16G
16 Road sign display, request 16G
16 Road sign display, request 15K
16 Road sign display, request 7L
17 GPS, signal 14H
17 GPS, signal 16L
18 Available torque, signal 7C
18 Available torque, signal 13C
18 Available torque, signal 15D
19 Braking torque, signal 15F
2 Drivetrain operational, signal 7C
2 Drivetrain operational, signal 13E
20 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 13B
20 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 15E
21 DYNAMIC SELECT switch, status 4G
21 DYNAMIC SELECT switch, status 8E
21 DYNAMIC SELECT switch, status 17L
21 DYNAMIC SELECT switch, status 22L
21 DYNAMIC SELECT switch, status 34G
21 DYNAMIC SELECT switch, status 36G
21 DYNAMIC SELECT switch, status 34K
21 DYNAMIC SELECT switch, status 36K
22 Transmission mode, signal 7D
22 Transmission mode, signal 13E
23 Steering wheel angle sensor, signal 22F
24 Steering wheel angle, signal 16G
25 Combination switch, status 16G
25 Combination switch, status 20E
26 Accelerator pedal position, signal 12E
27 Brake pedal, status 15E
28 Engine torque, increase request 5B
28 Engine torque, increase request 10D
28 Engine torque, increase request 15C
29 Engine torque, reduce request 5B
29 Engine torque, reduce request 15D
29 Engine torque, reduce request 11D
3 Radar sensor system operational, status 13G
30 Engage targeted gear, request 4G
30 Engage targeted gear, request 11D
30 Engage targeted gear, request 14C
31 Braking torque reduction, request 14D
32 Braking torque increase, request 14C
33 Traction system hydraulic unit, actuation 17A
34 Warning and system messages, request 8L
34 Warning and system messages, request 14J
35 Warning tone, request 8L
35 Warning tone, request 14J
36 Speaker, actuation 2J
37 Parking system distance sensors, signal 37A
37 Parking system distance sensors, signal 37C
5 Parking brake, status 14F
6 Gear range, status 8D
6 Gear range, status 13E
7 Operation, signal 16G
7 Operation, signal 25D
7 Operation, signal 21E
8 Park-Pilot with PARKTRONIC, status 16D
9 Engine hood contact switch, status 14G
9 Engine hood contact switch, status 16J
A1 Instrument cluster 3K
A105 Touchpad 31D
A105 Touchpad 31F
A26/17 Head unit 20K
A40/13 Stereo multifunction camera 26F
A40/9 Audio/COMAND control panel 31K
A7/3 Traction system hydraulic unit 18A
B8/1 Outer left front parking system distance sensor 47D
B8/10 Outer left rear parking system distance sensor 39D
B8/11 Center left rear parking system distance sensor 40E
B8/12 Center right rear parking system distance sensor 42E
B8/2 Center left front parking system distance sensor 46D
B8/3 Inner left front parking system distance sensor 46D
B8/4 Inner right front parking system distance sensor 45D
B8/5 Center right front parking system distance sensor 44D
B8/6 Outer right front parking system distance sensor 43D
B8/7 Outer right rear parking system distance sensor 42D
B8/8 Inner right rear parking system distance sensor 41D
B8/9 Inner left rear parking system distance sensor 40D
B92/10 Left outer rear bumper radar sensor 18C
B92/12 Short and long-range radar sensor 11H
B92/7 Right outer rear bumper radar sensor 18C
CAN A Telematics CAN 23K
CAN B Interior CAN 17J
CAN C Engine CAN 7C
CAN C1 Drive train CAN 6E
CAN C1 Drive train CAN 6D
CAN H Vehicle dynamics CAN 12B
CAN HMI User interface CAN 11L
CAN HMI User interface CAN 17K
CAN LR Steering wheel CAN 22D
CAN S2 Radar CAN 2 18E
Code 235 Park-Pilot with PARKTRONIC 34A
Code 446 Touchpad only 30F
Code 448 Touchpad 30D
Code P44 Parking package 34A
Flex E Chassis FlexRay 14H
Flex E Chassis FlexRay 14D
Flex E Chassis FlexRay 17G
Flex E Chassis FlexRay 17F
Flex E Chassis FlexRay 12D
Flex E Chassis FlexRay 11G
Flex E Chassis FlexRay 11G
Flex E Chassis FlexRay 11K
Flex E Chassis FlexRay 8H
Flex E Chassis FlexRay 17H
Flex E Chassis FlexRay 22C
Flex E Chassis FlexRay 27C
H4/61 Instrument cluster speaker 2J
LIN A3 LCP LIN 34K
LIN A3 LCP LIN 34G
N10/6 Front SAM control unit 27H
N127 Drivetrain control unit 9C
N135 Steering wheel electronics 25C
N2/10 Supplemental restraint system control unit 10B
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 3C
N3/9 CDI control unit 3A
N30/4 Electronic Stability Program control unit 14A
N49 Steering wheel angle sensor 23F
N62 Parking system control unit 35A
N62/4 Mercedes-Benz Intelligent Drive control unit 14F
N72/4 Left lower control panel 35J
N72/4s1 DYNAMIC SELECT switch 37K
N72/5 Right lower control panel 35G
N72/5s7 DYNAMIC SELECT switch 37G
N73 Electronic ignition switch control unit 14K
N80 Steering column module control unit 21E
S163/1s15 Variable speed limiter and Distance-Pilot button 28C
S163/1s16 Variable speed limiter and Distance-Pilot switch 28D
S163/1s17 Distance-Pilot switch 28D
S163/1s19 Cruise control resume switch 28D
S4 Combination switch 19E
U1056 Valid except code 446 (Touchpad only) 30J
U24 Valid for manual transmission 34F
U25 Valid for automatic transmission 34J
U74 Valid for diesel engines 2A
U75 Valid for gasoline engines 2C
Y3/8n4 Fully integrated transmission control control unit 2F