April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
Electrical Function Schematic For Limp-Home Mode, Function - PE27.19-P-2065-97BBA
TRANSMISSION 700.4 in MODEL 453.0/3/4
Code: Designation: Position:
1 Engine speed, signal 11F
10 Rpm sensor 1 for transmission input shaft with direction detection, signal 9D
11 Rpm sensor 2 for transmission input shaft, signal 8D
12 Steering wheel gearshift buttons, status 12K
12 Steering wheel gearshift buttons, status 9H
13 Selector lever position, status 6F
2 Accelerator pedal, status 11F
2 Accelerator pedal, status 20D
3 Circuit 15, status 6H
4 Wheel speed, signal 12F
4 Wheel speed, signal 26D
4 Wheel speed, signal 27F
4 Wheel speed, signal 22F
5 Clutch actuator, actuation 6J
5 Clutch actuator, actuation 8J
6 Engine management, status 12F
7 Transmission mode recognition sensor, status 7E
8 Transmission control, status 19F
8 Transmission control, status 21J
9 Brake pedal, status 10D
A45/1 Steering wheel clock spring contact 11J
B108 Rpm sensor 1, transmission input shaft with direction detection 9B
B109 Rpm sensor 2, transmission input shaft 6B
B37 Accelerator pedal sensor 20B
B56/1 Transmission mode recognition sensor 2A
CAN B Interior CAN 23F
CAN B Interior CAN 20H
CAN C Drive train CAN 15F
CAN C Drive train CAN 4F
F2 Vehicle interior fuse and relay module 3K
L6/1 Left front axle rpm sensor 25B
L6/2 Right front axle rpm sensor 25B
L6/3 Left rear axle rpm sensor 31E
L6/4 Right rear axle rpm sensor 31E
M14 Clutch actuator 1 6K
M15 Clutch actuator 2 9K
N15/13 Double clutch transmission control unit 8E
N15/5 Electronic selector lever module control unit 2E
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 20E
N30/4 Electronic Stability Program control unit 25E
S110/1 Steering wheel downshift button 13J
S111/1 Steering wheel upshift button 16J
S9/1 Stop lamp switch 11A